top of page
Search

Видни жени

  • в-к Женски свет, бр.1, стр.2, 1930
  • Mar 15, 2017
  • 2 min read

Богдана Гюзелева е първата българска оперна примадона и първата жена между създателите и основателите на нашата опера: Михайлов Стоян, Иван Николаевич Вулпе, Стоян Николов, Драгомир Казаков.

Дъщеря на просветени и добре поставени и добре поставени родители (бащата учен и министър на просвещението в България, тя бива отранно детство поощрена в развитието на музикалните й дарби и на 15 години бива изпратена да завърши средното си образование в институт в Дрезден в за да има възможност и да бъде школувана в Консерваторията, която тя посещава едновременно и свършва по пение и пиано.

Едва що се завърнала тя се омъжва за Ив. Вулпе, с когото заминава за Иркутск, дето той е назначен професор в Музикалната консерватория, а тя става професорка по пение в частната музикална школа на Городецка и Силицин. След две години двамата се завръщат и, заедно с другите ни първи певци, слагат началото на Българската опера и влизат в първия оперен състав.

На нашата оперна сцена Богдана Гюзелева изнася редица главни роли и създава първа у нас серия от типове на оперни героини: Тамара („Демон“), Неда („Палначи“), Кармен („Кармен(„, Ваня („Жизън за царя“), Русалката („Русалка“), Сиромахкинята („Сиромахкинята - първата българска оперна композиция“), Аида („Аида“), Тахир Беговица („Тахир Беговица - първата бълг. опера“), Татяна („Евгений Онегин“), Астра („Психея“).

Цялата опера „Психея“ - музика, текст, либрето - е композирана от Богдана Гюзелева.

(...) Освен оперите, Б. Гюзелева композира оперетата „Съюзници“, която се постави на сцената на театър Одеон в София (...)

Сюжетът - съюзничеството ни с немците. Главната роля се игра от авторката, пиесата имаше голям успех. (...)

Г-жа Гюзелева е вземала участие във всички големи наши концерти и всякога безвъзмесдно.

(...) Напоследък Б. Гюзелева се завърна от Нова Турция - Константинопол и Смирна, в последния град тя е завеждала класа по пение и пиано в школата Иенихаят.

Тук тя ще продължи своята музикална дейност. Освен с композиране и вокална професура, Б. Гюзелева не е престанало да работи и над своя глас и нейносто прекрасно мецосопрано, благодарениена усърдието й, не само нищо не е загубило, но и е спечелило с времето. (...)

Мецгер

 
 
 

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page